Vagónový most a iné unikátne mosty, aj tým sa môže pochváliť Slovensko. Koľko z nich poznáš?

Livíja

Vagónový most a iné unikátne mosty, aj tým sa môže pochváliť Slovensko. Koľko z nich poznáš?


Slovensko je síce malá, ale zato rozmanitá krajina. Ukrýva množstvo zaujímavých miest a zákutí, kde si možno ešte nebol. A ako si na tom s návštevou slovenských unikátnych mostov ? Koľko z nich poznáš?


Most Chucka Norrisa

Cyklomost Slobody je mostom určeným výlučne pre cyklistov, prípadne chodcov a spája cyklotrasu Slovenska s Rakúskom. Vedie ponad Moravu a je turisticky obľúbeným najmä pre úžasné výhľady, ktoré sa z neho naskytujú. Zaujímavé nie sú len výhľady a scenérie, ale aj samotné pomenovanie mosta. Jeho oficiálny názov je síce Cyklomost Slobody ale najmä Bratislavčania ho zvyknú nazývať skôr Mostom Chucka Norrisa. Celkom uletené pomenovanie, ale práve tento názov vyhral internetové hlasovanie. Návrh nazývať stavbu, práve Mostom Chucka Norrisa však napokon nebol inštitucionálne schválený, no táto prezývka mu ostala dodnes.

FOTO: www.mtbiker.sk/


Turecký most

Turci nám z obdobia svojej vtedajšej nadvlády zanechali viacero „suvenírov“. Jedným z nich je aj trojoblúkový kamenný most v Poltári. Most vedie ponad Ipeľ. Táto významná technická pamiatka pochádzajúca zo 16. storočia, síce má za sebou pár zásahov, kedy bola opravovaná, ale na jej rekonštrukciu boli použité pôvodné kamene. Dodnes plní svoju funkciu a slúži pre chodcov aj cyklistov.

FOTO: https://dromedar.zoznam.sk/


Most, ktorý vedie ...nikam

Na Slovensku máme aj taký most, ktorý vedie odnikiaľ nikam. Znie to síce veľmi zvláštne, ale Secesný most v Kráľovej pri Senci naozaj akoby nikam neviedol. Bol totižto Pálffyovcami postavený, aby spájal ozdobnú francúzsku záhradu s tzv. anglickým parkom. Tie sa však nepodarilo zachovať a most sa ako keby nachádzal „len tak“. V súčasnosti je táto stavba s dĺžkou 42 metrov súčasťou cyklistického chodníku. Aj vďaka zaujímavému prevedeniu s nádychom secesie zo začiatku 20. storočia sa stal vyhľadávaným miestom nie len turistov, ale aj mnohých filmárov.

FOTO: http://www.pokladyslovenska.sk/


Najdlhší drevený most v Európe

Ďalšie naj a zase u nás. Práve v Kolárove sa nachádza najdlhší krytý celodrevený most v Európe. Jeho dĺžka je 86 metrov a dostaneš sa ním na druhú stranu rieky Malý Dunaj. A neboj, nuda nebude. Naokolo je tiež čo vidieť. Hneď vedľa je, napríklad technická pamiatka – plávajúci vodný mlynFOTO: http://www.citylifeslovakia.sk/

Most z vagónu

Dôkazom toho, že sme šikovný a vynaliezavý národ je aj tento netradičný most, ktorý je tvorený starým železničným vagónom. Určite Ti je známa veta: „ To sa ešte zíde,“ a pravdepodobne týmto sa riadili aj obyvatelia obce Vígľaš v Detvianskom okrese v 60. rokoch. Od železníc sa im podarilo získať starý vyradený vagón, z ktorého odstránili sedadlá a iné pre most nepotrebné veci. Pomocou ťažkej techniky ho preniesli a umiestnili nad Slatinou. Takto šikovne si skrátili cestu, vytvorili krytý most a zároveň aj unikát, ktorý sa nenachádza nikde inde na Slovensku. Most z osobného vagóna je ojedinelou stavbou dokonca aj v rámci celej Európy, preto sa stal vyhľadávaným miestom mnohých domácich, ale aj zahraničných turistov.


FOTO: http://www.vypadni.sk/


Chramošský viadukt, Telgárt

Majestátnou a neprehliadnuteľnou technickou stavbou obce Telgárt je určite tehlový železničný most, ktorý sa tiahne Gregorovou dolinou. S dĺžkou 113.6 metra a výškou 18 metrov je takmer nemožné si ho nevšimnúť.

FOTO: www.vypadni.sk/

Pradedo medzi mostami

Historické mosty sú ojedinelými pamiatkami Slovenska. Jednou z najstarších mostných pamiatok na našom území, je stredoveký gotický most v obci Dravce. Most má jednoduchú, ale veľmi pevnú konštrukciu. Tvorený je lomeným oblúkom, typickým pre obdobie gotiky. Dodnes je plne funkčný a využívaný.FOTO: http://profil.kultury.sk/